czwartek, 6 czerwca 2013

DOGADAĆ SIĘ Z DZIECKIEM

Pisanie to dla mnie sposób na wiele rzeczy. Na zaspokojenie potrzeby sens, dzielenia się z innymi a jednocześnie uczenia samej siebie, rozwoju i integracji różnej wiedzy, ćwiczenia nowych nawyków i wiele innych ważnych aspektów. To także proces wspólnej pracy z innym człowiekiem - kobietą. Wzajemna inspiracja, doświadczanie różnych etapów drogi by dość do pełni i z radością wytworzyć produkt końcowy - ksiażkę poprzez którą wyrażamy nasze serca i siebie.

Tak jest z bajkami i tak było z książka: "Dogadać się z dzieckiem - coaching, empatia, rodzicielstwo", którą miała przyjemność tworzyć, zmieniać, przedyskutowywać, znowu zmieniać, uzupełniać, przegadywać itp. z Magdą przez wiele miesięcy.

Polecam Waszej uwadze efekt naszej pracy, bo książka 24. maja 2013 miała premierę a od początku czerwca 2013 trafi do księgarni. (Dodam po cichutku by nie zapeszyć, że najprawdopodobniej do końca 2013 zostaną - ku mojej i Anety wielkiej radości - wydane też bajki a Zenon i Bibi trafią do rąk wielu dzieci i rodziców - huraaa!!!)


Kilka słów o książce:

“Książka ta jest w pewnym sensie kursem empatycznych relacji rodzic-dziecko. Obok materiału teoretycznego zawiera wiele ćwiczeń i zadań do wykonania. Zachęcamy Cię do aktywnego używania książki i traktowania jej jako Twój notatnik na drodze do pełnego satysfakcji rodzicielstwa. Na końcu znajdziesz kilka wolnych kartek przeznaczonych właśnie na Twoje zapiski. A być może podarujesz sobie specjalny zeszyt, w którym będziesz notował myśli, refleksje, decyzje, które będą do Ciebie przychodzić w czasie kursu – podczas czytania, w ciągu dnia po zabawie z dzieckiem, po kłótni z nim, po wspólnym, wieczornym czytaniu. Taki dziennik pozwoli Ci na śledzenie zmian, jakie będą się w Tobie odbywać.
Książka powstała głównie z myślą o rodzicach dzieci w wieku 0-9 lat i głównie takie przykłady i scenki w niej opisujemy. Wierzymy, iż rodzice dzieci starszych również znajdą dla siebie interesujące informacje czy narzędzia – zachęcamy do sprawdzenia.
I jeszcze jedna ważna rzecz przed rozpoczęciem podróży: dzięki empatii nie unikniesz sytuacji trudnych czy konfliktowych. One są elementami życia i rozwoju. Będziemy wspierać Cię w przeprowadzeniu realnej zmiany w Twoim życiu, by w takich sytuacjach w szczery i autentyczny sposób dostrzegać i uwzględniać zarówno swoje potrzeby, jak i potrzeby dziecka. Taki rodzaj uważności i kontaktu transformuje wyzwanie w naukę, konflikt w możliwość budowania relacji. Tu przychodzi nam na myśl chińskie przysłowie: „Gdy przychodzi sztorm, niektórzy stawiają mury, inni budują wiatraki”. Empatyczny kontakt daje rodzicom więcej pewności siebie i zaufania w codziennych sytuacjach z naszymi dziećmi.
Joanna Berendt & Magdalena Sendor,
z podziękowaniami dla wszystkich Żyraf i Szakali, które spotkałyśmy i jeszcze spotkamy*.

*Żyrafa w „Porozumieniu bez Przemocy” jest symbolem empatycznej komunikacji, Języka Serca, a Szakal, to Żyrafa w przebraniu, która nie ma w danej chwili kontaktu z uczuciami i potrzebami.”

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz